Crowdfunding investování do firem s Fingood – recenze + bonus 500 Kč

27.02.2024

V roce 2023 se mi investičně dařilo, a i když jsem dosáhl slušného zhodnocení kolem 9 %, řešil jsem dost otázku, kam mé portfolio dál směrovat. I z toho důvodu jsem si ke konci roku nechal zpracovat finanční plán, abych měl jasnější představu. Jedním z doporučení pro diverzifikaci bylo investovat do nemovitostí, což jsem dlouho zvažoval, ale nakonec jsem se kvůli času a energii, kterou bych tomu musel věnovat, rozhodl pro variantu portfolia s investicí do realitního fondu. Ten nejlepší realitní fond, do kterého bych investoval zatím stále hledám, nicméně v mezičase jsem narazil na platformu Fingood.cz, která mě dost zaujala a rozhodl jsem se ji do svého portfolia zařadit. V článku bych se s Vámi chtěl podělit o mé dojmi z této služby a zároveň, pokud Vás služba zaujme, tak se mi podařilo pro čtenáře blogu zajistit bonus 500 Kč k Vaší registraci – jak bonus získat se dozvíte na konci článku, teď už se můžeme vrhnout na samotnou recenzi.

O Fingood

Fingood je P2B (peer-to-business) platforma, která umožňuje klientům investovat do firemních úvěrů již od 1 000 Kč. Přes Fingood tedy můžete investovat do zajištěných úvěrů pro malé a střední firmy, typicky pro rozšíření jejich podnikání, nebo do výstavby nových nemovitostí – to mě právě na Fingood nejvíce zaujalo.

Princip je tedy jednoduchý, firma osloví s žádostí o financování nějakého projektu právě Fingood a pokud firma projde přes nastavené podmínky (např. firma musí mít alespoň roční stabilní historii, platforma se totiž nezaměřujeme na financování start up projektů) je úvěr nabídnutý na platformě, kde se na spolufinancování podílí jednotlivý lidé. Na platformě se mi právě libí, že investice nesou přiměřenou dávku rizika, ale díky nastaveným pravidlům se nejedná o vysoce rizikové podniky.

Jakmile se tedy rozhodnete do nějakého projektu investovat, přidáte se k dalším investorům, kteří musí dohromady plně zafinancovat daný úvěr. Pokud by se nepodařilo složit minimální akceptovanou částku pro úvěr, tak investice vůbec neproběhne a své peníze tak dostanete zpět.

Výnosy a poplatky

Na platformě se průběžně objevují nové zajímavé investiční příležitosti a aktuálně se u většiny úvěrů objevuje zhodnocení kolem 11–12 % p.a. se splatností většinou 1–3 roky. Tady se ale hodí připomenout, že tyto investice nesou určité riziko – sice jsem psal, že úvěry jsou často zajištěné, to ale neznamená, že v případě že by se firma dostala do problémů a přestala splácet, tak obdržíte zpět 100% vložené částky i s úroky. Nedohledal jsem na internetu, že by se někdy na Fingood stalo, že by některý úvěr skončil ve vymáhání a investoři neobdrželi vůbec nic, na druhou stranu jsem dohledal recenze, kde lidi psali, že např. po proběhlém vymáhání obdrželi 90 % svojí investice. Tohle je tedy potřeba mít stále na mysli a dobře tedy zvažte, jakou část svého portfolia chcete takto investovat – já sám se prozatím rozhodl takto investovat cca. 5 % ze svého portfolia. V tomto se mi ale líbí, jak mají zpracované analýzy firem a člověk se tak může sám rozhodnout, jestli už úvěr není příliš rizikový.

Co se poplatků týče, tak je to celkem jasné. Neplatíte žádné poplatky předem, ale Fingood si účtuje 9 % z vašich výnosů, které si automaticky odečtou z příchozí splátky. Pokud Vám tedy měsíčně bude chodit splátka úroku 200 Kč, do peněženky se Vám připíše 180 Kč a 20 Kč bude poplatek, který se automaticky odečte.

Jak to funguje

Poté co si na platformě založíte účet a projdete procesem ověření, můžete si začít procházet nabídky investic a vyhlédnout si úvěr, do kterého byste rádi investovali. 

Osobně se mi líbí, jakým způsobem jsou všechny informace přehledně zpracované a prezentované. Ke každému úvěru zjistíte vše důležité – popis projektu, klíčové informace a analýzu firmy, nezapomeňte si tedy vždy projít přiložené dokumenty, které si můžete stáhnout vpravo v postranním panelu.

Celý proces investice je pak velmi jednoduchý a intuitivní. Na Fingood máte virtuální peněženku, do které ze svého účtu můžete vložit peníze a ty následně investovat. Naopak do této virtuální peněženky obdržíte i splátky a můžete si peníze vybrat zpět na váš bankovní účet.

Když máte vybraný úvěr, do kterého chcete investovat, tak na jeho detailu můžete rovnou zadat částku a odeslat pokyn k investici:

Jakmile pokyn k investici odešlete, běží ještě lhůta 4 dnů, kdy své rozhodnutí můžete odvolat. Po uplynutí této doby je investice přijata a když dojde k dosažení částky, kterou firma požaduje, tak se začne s přípravou smluv – v tuto chvíli ale vy už nic řešit nemusíte. Co se mi ale líbí je, že na svém přehledu můžete stále vidět, v jakém stavu se vaše investice nachází:

A následně po zpracování:

Stále tak máte dokonalý přehled o svých investicích a o jejich splácení.

Jak můžete na screenshotech vidět, zatím jsem si našel dva projekty, které se mi líbili natolik, že jsem do nich investoval a to konkrétně:

a do obou jsem shodně investoval 25 000 Kč. Ještě bych rád našel další dva projekty, do kterých bych investoval stejnou částku a tím naplnil můj cíl zainvestovat na platformě 5 % mého portfolia – zatím ale čekám až se nějaký další zajímavý projekt objeví.

Oba úvěry, do kterých jsem investoval, jsou splácené balonově, mohli bychom si tedy ještě krátce vysvětlit, co to znamená.

Balonové vs. anuitní splácení

Anuitně splácený úvěr určitě znáte např. ze spotřebitelských úvěrů v bankách – v pravidelných měsíčních splátkách je splácen úrok včetně části jistiny, postupně během splácení se tak jistina snižuje a tím se postupně snižuje i výnosová část splátky (úrok).

Naopak při balonovém splácení je průběžně, každý měsíc, splácen pouze úrok a v průběhu času tak jistina neklesá a je splacena až jednorázově při poslední splátce. 

Orientačně si tak můžete představit, že při investici 20 000 Kč s úrokovou sazbou 10 % a délkou investice 24 měsíců, byste obdrželi 22 150 Kč při anuitním splácení a naopak 24 000 při balonovém splácení. Při balonovém splácení byste tedy získali o 1 850 Kč více na úrocích (ale samozřejmě zaplatíte i o něco více na poplatku pro Fingood).

Jak probíhá splácení

Na svém přehledu, naleznete mimo jiné i přehled vašeho cashflow, kde vidíte, jaké částky vám každý měsíc přijdou do peněženky. Oba úvěry, do kterých jsem se rozhodl investovat, jsou splácené balonově, do peněženky mi tak zatím chodí jen úrok. Na přehledu tedy vidím, kolik se mi každý měsíc do peněženky připíše. 

Hodí se upozornit, že příjmy nejsou zdaněné a podle zákona o daních z příjmů musíte sami z těchto příjmů odvést daň. Jedná se o kapitálovým příjmem, který podléhá 15% zdanění. Na stránkách naleznete informaci, že pro vás Fingood na začátku roku připraví přehled vašich investic a v přehledu je i vypočítaná zdanitelná částka, takže byste měli obdržet všechny potřebné podklady, které budete k daňovému přiznání potřebovat. S daněním je to ale složitější, např. já jakožto OSVČ bych tyto příjmy měl danit až při hrubém příjmu nad 50 000 Kč, takže vám doporučuji se poradit s daňovým poradcem.

Celkové hodnocení

Výhody a nevýhody

✅ Přehledná a jednoduchá platforma i s mobilní aplikací
✅ Podrobně a přehledně popsané projekty vždy i s detailní analýzou firmy
✅ Transparentní poplatek - 9 % z výnosu, který se automaticky odečítá z příchozí splátky
✅ Zdravé portfolio – méně než 5 % úvěrů je problémových
✅ Zajímavé investiční příležitosti se zhodnocením až 12%

❌ Neexistuje sekundární trh, takže nelze investici předčasně ukončit a musíte vyčkat až bude úvěr splacen
❌ Riziko ztráty – u úvěrů jsou zástavy, které riziko snižují, ale i tak riziko ztráty stále existuje

Zdraví portfolia

Jedna z věcí, co se mi na platformě líbí je, že se nebojí prezentovat zdraví jejich portfolia. Na stránkách tak můžete vyčíst, že aktuálně mají 3,2 % úvěrů ve vymáhání a 1,6 % úvěrů v prodlení. Zbytek úvěrů je ve splácení, nebo už byly splaceny, to mi přijde dost fajn.

Komunikace

V některých recenzích na internetu jsem četl, že Fingood velmi špatně komunikuje, kolem problémových úvěrů – to možná platilo v minulosti, ale nyní mi přijde, že na komunikaci dost zapracovali, na facebooku jsem se např. přidal do skupiny Investoři na Fingood.cz, kde jsou lidi přímo z Fingood docela aktivní.

Závěrem

Za mě musím říct, že se mi koncept Fingood dost líbí a mám radost, že jsem na takovou službu narazil. Fingood nabízí opravdu zajímavé a vysoké zhodnocení – samozřejmě žádné zhodnocení není garantované a investice se pojí s rizikem, že byste i o peníze mohli přijít, ale pokud toto vezmete v potaz a své investice dostatečně diverzifikujete, můžete získat zajímavý produkt do svého portfolia.

Bonus 500 Kč k Vaší registraci

Zaujala Vás služba fingood.cz a chcete ji také zařadit do svého portfolia? Pak Vám snad registraci na této platformě zpříjemním bonusem 500 Kč. Pro získání bonusu musíte při vytvoření účtu zadat promokód "otlka24732“:

Podmínkou pro získání bonusu je následně provést investici v minimální výši 5 000 Kč (to byste měli stihnout do jednoho měsíce od registrace). Jakmile investici provedete, tak následně běží lhůta 4 dnů, kdy můžete investici ještě odvolat ve svém přehledu investic, proto se vám bonus hned nepřipíše. Teprve až tato lhůta uběhne a Vaše investice se tedy provede, tak v tento moment se Vám do Vaší peněženky připíše bonus 500 Kč, který můžete použít např. na investici do dalšího zajímavého projektu. 

Tak co, rozhodli jste se Fingood vyzkoušet? Nebo už službu využíváte? Podělte se se svojí zkušeností v komentářích