Co byste měli vědět, než začnete investovat?
Investovat peníze působí na první pohled jako jednoduchá věc, ale podle mě je velice důležité si na začátek zodpovědět pár důležitých otázek. Díky tomu se nemusím obávat, že budu v budoucnu z něčeho nemile překvapený.
1. Kolik peněz můžu (měsíčně) investovat?
Podle mě, by člověk měl mít o svých financích přehled a měl by investovat pouze peníze, které má navíc a může je po nějakou dobu postrádat. Investice není zaručený výdělek, a proto musí člověk počítat i s tím, že o nějaké finance může přijít.
Než začnete investovat, je podle mě dobré si nejdříve sepsat své měsíční příjmy a výdaje a udělat si jasný přehled o tom, kolik peněz si můžete dovolit investovat. V mém případě jsem si vytvořil tabulku, kde mám zapsané veškeré své měsíční výdaje, následně vím, kolik peněz mi zbývá a můžu je tedy investovat. Kolik měsíčně investuji se můžete dozvědět v článku o mých investičních cílech.
2. Budu své peníze potřebovat vybrat?
V první řadě by člověk měl myslet na to, že potřebuje mít finanční rezervu pro nenadálé situace. Proto jsem si nejdříve stanovil, kolik chci v takové rezervě mít peněz. V mém případě jsem se rozhodl, že mi stačí mít finanční rezervu 50 000 Kč. K těmto penězům mám kdykoliv přístup. Pokud se něco stane, nebudu muset vymýšlet, kterou z investic zruším a vyberu – navíc třeba v nevhodnou dobu, kdy budu zrovna v záporných číslech.
Teprve v okamžiku, kdy jsem si na spořícím účtu vytvořil moji rezervu, jsem začal investovat.
Pokud ale hrozí, že budete své peníze potřebovat v průběhu investování, měli byste volit takové investice, které můžete snadno ukončit. Zároveň budete nejspíš chtít investovat spíše konzervativně, aby nehrozilo, že při ukončení investice přijdete o peníze.
3. Jak dlouho chci investovat?
Tohle je opravdu důležitá otázka. Do jisté míry totiž ovlivňuje, do čeho je vhodné investovat. Já osobně jsem si stanovil své dlouhodobé cíle a vím, jak dlouho chci investovat a díky tomu vím i do čeho má smysl vložit peníze.
Podle délky svojí investice byste totiž měli zhodnotit i riziko, jaké jste ochotní podstoupit. Nemá cenu nakupovat akcie nějaké firmy, pokud víte, že je budete muset za měsíc opět prodat – hrozí, že o svoje peníze přijdete, jelikož akcie jsou dost volatilní.
4. Jak velké riziko jsem ochotný podstoupit?
Každé investování má svá rizika. Koneckonců to najdete napsané na všech informačních letácích o investování a na všech online platformách k investování. Když víte, jak dlouho chcete investovat, může vám to pomoct rozhodnout, jestli chcete investovat spíše konzervativně nebo dynamicky a víc tak riskovat. Například já, vzhledem ke svému věku a době po kterou chci investovat, jsem dospěl k závěru, že má smysl spíše riskovat než se držet při zemi.
5. Do čeho chci investovat?
Možností, do čeho investovat je opravdu hodně, ať už jsou to podílové fondy, akcie, ETF, dluhopisy... Vybrat z toho všeho může být těžké, ale teď už víte, kolik chcete investovat, jak dlouho chcete investovat a víte o kolik jste ochotní v nejhorším případě přijít. To výběr dost usnadní.
Když jsem si já zodpověděl všechny tyto otázky, rozhodl jsem se pro poněkud riskantnější investice do akcií a ETF. Nejdříve jsem ale začínal s konzervativnějšími podílovými fondy. Takže člověk může až postupně zjistit, co je pro něj ideální, jak se začíná se vším seznamovat. Rozhodně není na škodu být ze začátku opatrný, kam člověk posílá své peníze.
Byl pro vás tento souhrn věcí, co byste měli vědět, užitečný? Napadá vás něco dalšího, co by člověk měl vědět, než začne investovat? Napište mi do komentářů, nebo na e-mail.